Saltar al contenido

Najczęstsze awarie samochodów i jak im zapobiegać

10 de julio de 2023
Najczestsze awarie samochodow i jak im zapobiegac

Nikt ich nie chce, ale trzeba o nich mówić: awaria nowego samochodu lub z drugiej ręki i okazji. Większość ma łatwe rozwiązanie, a znacznej liczbie można zapobiec. W tym poście omówimy najczęstsze awarie, które mogą wystąpić w samochodzie i podamy wskazówki, jak im zapobiegać.

zatrudnijmy jakie są awarie i awarie samochodu z drugiej ręki i okazji. Podobnie będziesz miał odpowiedź na temat usterek związanych z elementami takimi jak podwozie lub rozrusznik, a my zwrócimy uwagę na poprawki, aby uniknąć większego zła.

Czym są awarie samochodów i jak powstają?

Awarie samochodu to problemy, które pojawiają się w komponencie. Istnieją różne rodzaje awarii. Niektóre mogą powodować, że samochód nie działa. Inne uruchamiają alerty przez panel samochodu, chociaż pozwalają na kontynuowanie z nim jazdy.

Są usterki, które są łatwe do wykrycia, ponieważ są dostrzegane dzięki ostrzeżeniu. Inni będą potrzebować interwencji profesjonalisty. Jeśli nie wiesz dokładnie, co jest nie tak z samochodem, lepiej udać się do warsztatu, zanim podejmiesz interwencję na własną rękę i zaryzykujesz zaostrzenie problemu.

Różnica między usterką a awarią

Chociaż podobne, awaria i awaria nie są tym samym. Awaria to uszkodzenie lub wada, która powoduje, że urządzenie nie działa poprawnie, a awaria to błąd lub problem w działaniu czegoś.

Najczęstsze awarie w samochodzie: przyczyny i rozwiązania

Według raportu przeprowadzonego przez OCU, najczęstsze awarie w samochodach dotyczą podzespołów elektrycznych, układu hamulcowego, elektroniki, układu zasilania, układu kierowniczego, motocykla czy ogrzewania i wentylacji.

  • usterki elektryczne: stanowią one 16% wizyt w warsztacie. Dotykają one przede wszystkim akumulatorów, bezpieczników, żarówek, świadków, zamknięć, podnośników szyb oraz okablowania.
  • Usterki w układzie hamulcowym: Problemy z hamulcami stanowią około 10% napraw, a najbardziej uszkodzonymi częściami są pompy, tarcze, bębny, linki hamulcowe czy przewody.
  • Usterki elektroniczne: awarie elektroniki samochodowej to 7% wizyt w warsztacie.
  • Usterki w systemie karmienia: 6% awarii samochodów ma miejsce w układzie zasilania, a główną przyczyną są gaźniki pomp paliwowych lub układy wtryskowe.
  • Usterki układu kierowniczego: Awarie w układzie kierowniczym są przyczyną 5% wizyt w warsztacie, a problemy w tym dziale wykrywane są głównie w tłumieniu, układzie kierowniczym, osiach i oponach.
  • Usterki silnika: stanowią 5% wizyt w warsztacie.
  • Awarie ogrzewania i wentylacji: Stanowią one 4% powodów, dla których samochody trafiają do warsztatu.

Wszystkie te usterki są usuwane, po pierwsze, przy dobrej konserwacji. Po drugie, zawsze najlepiej jest udać się do profesjonalistów. Samodzielne przeprowadzanie procesów technicznych może skończyć się większym problemem.

Jak prawidłowo dbać o samochód?

Ile razy w ostatnim czasie sprawdzałeś swój samochód? Większości awarii można zapobiec, ale rzadko martwimy się o dobre ustawienie samochodu. Następnie powiemy ci klucze do dobrej konserwacji.

Jeśli chcesz, aby Twój samochód był zawsze gotowy, wykonaj następujące czynności:

  • Konserwacja płynów samochodowych: To dzięki nim wszystko działa w Twoim samochodzie. Zastąpienie nas nie jest drogie i trzeba zwracać uwagę na ich poziom.

Dlatego należy kontrolować następujące płyny:

  1. Olej silnikowy: co wymieniać co 30 000 kilometrów
  2. Olej przekładniowy: co należy wymieniać co 100 000 kilometrów
  3. Płyn hamulcowy: niski poziom może oznaczać nieszczelność w samochodzie
  4. Płyn układu kierowniczego: aby wspomaganie kierownicy działało prawidłowo
  5. Płyn niezamarzający: w bardzo upalne letnie dni lub bardzo mroźne zimowe dni, jego działanie ma kluczowe znaczenie.
  • Recenzja filtra: To one zapobiegają niszczeniu elementów samochodu lub wpływaniu na jego funkcjonalność przez cząsteczki lub zanieczyszczenia. Konieczna jest wymiana nas przynajmniej raz w roku.

Istnieje kilka rodzajów filtrów, które należy wziąć pod uwagę:

  1. Filtr oleju: zatrzymuje cząsteczki, które wypadają z silnika podczas tarcia. Musisz je wymieniać przy każdej wymianie oleju.
  2. Filtr powietrza: aby w silniku nie było kurzu ani cząstek ściernych. Należy go sprawdzać za każdym razem, gdy wykonywana jest konserwacja.
  3. Filtr paliwa: w samochodach benzynowych zapobiega zanieczyszczaniu silnika, w dieslach zapobiega korozji
  • Pasek rozrządu: podstawowy element silnika spalinowego. Synchronizuje i koordynuje ruch zaworów dolotowych i wydechowych z tłokami silnika. W nowych samochodach wymiana nie jest konieczna do 200 000 kilometrów, chociaż w starych liczba ta zmniejsza się do 100 000 kilometrów. W każdym razie nie pozwól, aby minęło więcej niż 10 lat.
  • Bateria: problemy z akumulatorem są prawie zawsze związane z nieostrożnością kierowcy. Mają ograniczony okres użytkowania, od trzech do pięciu lat, czyli około 10 000 kilometrów. Nie ma systemu ostrzegania, dlatego ważne jest, aby okresowo go sprawdzać.
  • Opony: jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa czynnego pojazdu. Minimalne dopuszczalne zużycie to 1,6 milimetra w głównych rowkach. Brak kontroli pod kątem uszkodzeń lub jazda z nieodpowiednim ciśnieniem to tylko niektóre z braków powodujących awarie.
  • Silnik: rdzeń samochodu, który ma kluczowe znaczenie, należy o niego okresowo dbać, szczególnie w zakresie smarowania i chłodzenia, a także przy wymianie filtrów i pasków lub innych części w złym stanie.
  • Alternator: część, która wytwarza energię elektryczną, która gromadzi akumulator i sprawia, że ​​silnik i systemy wspomagania jazdy działają. Jeśli ma wady, może ucierpieć oświetlenie lub wycieraczka. Alternator samochodowy to jedna z najdroższych części.

utrzymanie samochodu

Przydatne narzędzia i zasoby do konserwacji i naprawy samochodu

W tym miejscu jeszcze raz przypominamy, że w przypadku awarii najlepiej zwrócić się do fachowca. Zarówno w warsztacie, jak iw małej naprawie znajdzie się szereg przydatnych elementów do konserwacji i naprawy samochodów.

  1. klucz dynamometryczny: Do dokręcania gwintowanych elementów złącznych.
  2. Zapadkowy: Do obróbki połączeń śrubowych w ograniczonej przestrzeni.
  3. Klucz płasko-oczkowy: zapewnia pewny chwyt elementów złącznych.
  4. Okulary: końcówki umożliwiające szybkie wkręcanie i odkręcanie każdego rodzaju zapięcia.
  5. Wkrętak płaski: niezbędny do wkręcania i wykręcania gwintowanych elementów złącznych.
  6. gumowy młotek: do prostowania lub montażu i demontażu delikatnych części.
  7. Dźwignia montażowa: do usuwania metalowych części lub uszkodzonych konstrukcji.
  8. Szczotka druciana: do czyszczenia powierzchni metalowych.
  9. podnośnik: w celu ułatwienia naprawy samochodów.
  10. autokl: zestaw narzędzi zawierający wszystko, czego potrzebujesz do naprawy.

Twój samochód z najlepszym tuningiem w Clicars

Jeśli kupisz używany i używany samochód W Clicars nie będziesz musiał się o nic martwić. Nasze samochody przechodzą najpełniejszy przegląd na rynku! Po prostu martw się o wybór idealnej opcji spośród naszej nauki o opcjach.

Czy ten post był pomocny?