Saltar al contenido

E-paliwa, czym są i jak powstają?

14 de junio de 2023
E paliwa czym sa i jak powstaja

Przepisy dotyczące emisji stają się coraz bardziej restrykcyjne, dlatego producenci samochodów i koncerny energetyczne wkładają wszystkie swoje środki w rozwój paliwa syntetyczne. Niektóre z celów tego benzyna syntetyczna jest zmniejszenie wpływ środowiska, zanieczyszczenie oraz aby móc kontynuować produkcję i użytkowanie pojazdów z silnikami spalinowymi.

Wszystko wskazuje na to, że e-paliwa staną się one realną alternatywą od roku 2035, w którym Unia Europejska wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów napędzanych silnikami spalinowymi i paliwami kopalnymi. Dlatego to nowe zrównoważone paliwo będzie CO2 neutralny a niektóre marki, takie jak Porsche, już to testują.

Paliwa syntetyczne, jaką rolę odegrają w motoryzacji?

Obecnie istnieje już kilka e-paliw opracowanych zarówno przez producentów samochodów, jak i koncerny naftowe i/lub energetyczne. Dlatego oczekuje się, że paliwa syntetyczne wyznaczą przyszłość i dlatego będą bardzo ważne dla przemysłu.

To bezemisyjne paliwo jest znacznie czystsze niż paliwa kopalne, które znamy do tej pory. Powstaje z energii odnawialnej, wody i dwutlenku węgla.

Jedną z najbardziej godnych uwagi cech tego nowego paliwa syntetycznego jest jego kompatybilność z obecnymi silnikami spalinowymi. Podobnie europejskie przepisy zakażą sprzedaży nowych pojazdów spalinowych w 2035 roku, ale pozwolą na obrót tymi modelami tak długo, jak długo będą one używane e-paliwo. Dlatego nie jest to pozbawione kontrowersji, ponieważ nadal istnieje duża niepewność co do wykorzystania tego zrównoważonego paliwa.

Jak pozyskiwane są e-paliwa?

Jak wspomnieliśmy, e-paliwa zasilane są energią fotowoltaiczną lub wiatrową, czyli energią odnawialną. Po uzyskaniu jest poddawany hydrolizie, procesowi zdolnemu do rozkładu cząsteczek wody w celu uzyskania wodoru. Z niego jest łączony z CO2 pozyskiwanym z atmosfery, a następnie oczyszczany, w wyniku czego otrzymuje się metanol.

Ten metanol jest podstawą e-paliw popularnie zwanych benzyną syntetyczną.

Należy zauważyć, że obecnie produkowana jest bardzo ograniczona ilość. Wynika to z dość wysokich kosztów produkcji oraz niedostatecznego dostosowania przepisów. Z szacunków wynika, że ​​za dwa lata produkcja wyniesie zaledwie 4% ilości tankowanej benzyny. Rzecz się nie kończy, wzrost będzie wykładniczy, ponieważ w 2035 r. wyniesie 42%, aw 2050 r. 100%.

Teraz wiesz trochę więcej o przyszłości paliw kopalnych, więc możesz spać spokojnie i postawić na używany samochód z silnikiem spalinowym. Jak już na pewno wiesz, w kliknięcia mamy Twój idealny samochód. Na co czekasz, aby wybrać swój następny samochód benzyna z dobrej ręki?

Czy ten post był pomocny?